Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko veci v skutočnosti stoja? No predsa toľko, koľko je uvedené na cenovke, povedali by viacerí. Číslo na cenovke nie je však konečná suma, ktorú za veci ako sú oblečenie, nábytok, elektronika, dekorácie alebo knihy platíme.
V skutočnosti je cena za veci, ktoré doma máme, vyššia.
Nakupujete veci, ktoré nepotrebujete? Vlastníte veci, ktoré nepoužívate alebo nemáte radi? Unavuje vás utierať prach z vecí, ktoré vám neslúžia a nijak váš život nezlepšujú?
Ak áno, skúste si odpovedať na otázku: “Akú má táto vec pre mňa skutočnú hodnotu?”
Vždy keď niečo donesiete domov, musíte:
- nájsť pre to miesto
- zabezpečovať tomu bežnú údržbu
- opravovať to, keď je to pokazené
- čistiť to, keď je to špinavé
- platiť za príslušenstvo, ktoré k tomu treba dokupovať
- platiť za batérie alebo elektriku, aby to mohlo fungovať
Toto sú len základné úlohy, ktoré musíte zabezpečovať, keď už ste vec kúpili. Častokrát ešte predtým ako máte vec doma:
- urobíte si prieskum, kde majú najlepšiu cenu
- hľadáte informácie
- zabezpečujete dopravu a staráte sa o to, ako to dopraviť domov
- skladáte to a montujete
Zrealizovanie týchto úloh vás stojí kopec času, námahy a peňazí. Ak dokážete zmeniť váš vzťah k veciam, viete si ušetriť oveľa viac ako len eurá uvedené na cenovke.
Zbavovanie sa nepotrebných vecí (decluttering) bolí. Najmä keď si uvedomíte koľko času a peňazí ste do daných vecí investovali. Ak sa vám podarí túto bolesť prekonať, čaká vás odmena. Už nebudete mať okolo seba veci, ktoré vám komplikujú život a zavadzajú. Váš život nadobudne nový rozmer a vy budete tráviť menej času upratovaním, organizovaním a nakupovaním.
Žijeme v konzumnom svete, obklopený množstvom vecí. Je ťažké byť disciplinovaný a kupovať len to, čo naozaj potrebujeme. Preto pri najbližšej kúpe novej veci nezabúdajte, že vás bude v konečnom dôsledku stáť výrazne viac, ako je uvedené na cenovke.