V rozprávke by prišla čarovná víla, zakrúžila by čarovnou paličkou a porozhadzované veci by boli na svojom mieste. Alebo by vyriekla zaklínadlo a deti by odrazu upratovali hračky samy od seba. Väčšina z nás však nežije v rozprávkovej krajine a na zbavenie sa neporiadku a zapojenie detí do upratovania potrebujeme vynaložiť extra úsilie .
Čo teda robiť alebo nerobiť?
Neklaďte na seba príliš vysoké nároky
Váš domov s deťmi nebude nikdy tip top. Stanovte si realistické ciele a nebudete frustrovaná. Niektoré dni nebudete schopná urobiť vôbec nič. Poriadok však dokážete spraviť oveľa jednoduchšie a rýchlejšie, ak každá vec, ktorú doma máte, bude mať určené miesto, kde býva odložená. Takzvaný svoj domček. Neporiadok vzniká hlavne preto, lebo veci nemajú svoje miesto a len sa kade-tade povaľujú.
Rozprávajte počas toho ako upratujete
Keď upratujete, rozprávajte vašim deťom čo robíte a prečo je to dôležité. Aj keď upratovanie vám môže pripadať ako najotravnejšie aktivita na svete, robte ju bez zbytočného sťažovania sa a hundrania. Deti vás pozorujú a opakujú po vás.
Urobte upratovanie zábavným
Čím bude upratovanie zábavnejšie, tým skôr budú deti ochotné zapojiť sa. Hneď ako sú deti schopné chodiť a samostatne sa hrať, sú schopné aj odložiť a upratať hračky. Učte ich odmalička a čím budú deti staršie, tým bude váš život jednoduchší. Vyčleňte si na upratovanie čas tak, aby sa deti dokázali sústrediť. Napríklad pred večerou alebo pred ich obľúbenou rozprávkou.
Dajte každej veci miesto
Určite hračkám a veciam miesto, kde budú odložené a učte to aj deti (nápomocné môžu byť rôzne obrázky alebo nadpisy). Pre deti tak bude oveľa jednoduchšie odložiť ich alebo vám pomôcť pri upratovaní. Odkladanie hračiek urobte jednoduchým. Nech na úložné priestory dosiahnu, nech sú v ich výške a nech ich vedia jednoducho otvoriť.
Určite limity na úložné priestory
Uvedomte si , aké veľké je vaše bývanie. Realisticky zhodnoťte, koľko v ňom máte miesta. Pomôže vám to robiť rozhodnutia o tom, čo donesiete domov a čoho sa zbavíte. Deti si radi vyberajú maximálne z dvoch možností. Ak budú mať príliš veľa možností (veľa hračiek), budú sa cítiť zahltené. Skúste hračky točiť – niektoré schovajte a na hranie ich nechajte len pár. Po čase ich opäť vymeňte. Nezabudnite hračky pravidelne triediť. Tie, z ktorých deti vyrástli alebo sa s nimi už nehrajú dajte jednoducho preč.
Aplikujte pravidlo “Menej je viac”
Najdôležitejšie pravidlo, ktoré by si mal osvojiť každý rodič. Keď sa deti narodia, všetka naša pozornosť sa sústredí na nich. Našu lásku prejavujeme aj tým, že nakupujeme a staráme sa, aby deťom nič nechýbalo. Množstvá vecí však začnú ovládať naše obydlia a vytvárajú napätie a zbytočné problémy. V tom zhone často zabudneme, že deti potrebujú najmä náš čas a našu prítomnosť. To je to najcennejšie, čo im môžeme dať.