5 tipov čo urobiť s partnerovým neporiadkom

Autor: Mária Verešová
05.11.2021

Ako presvedčiť manžela/manželku, parntera/partnerku, spolubývajúceho/spolubývajúcu, aby sa pustil/a do upratovania! Jedna z častých otázok, ktoré dostávam je “čo robiť keď môj manžel/partner/spolubývajúci má veľa vecí (haraburdia)?” Úplne to chápem. Je to frustrujúce bývať s niekoho haraburdím. Hlavne keď vy sa snažíte o pravý opak.

Neporiadok a haraburdie môže byť zdrojom konfliktov v akomkoľvek vzťahu. Len si predstavte, koľko času trávime diskusiami typu …. Máme to kúpiť? Kto to bude používať a kedy? Kto sa bude o to starať, čistiť to, odkladať to, …. Mať v živote viac pohody a radosti sú len dva z mnohých benefitov v prípade, že sa zbavíme neporiadku a haraburdia. Ak sa rozhodneme obklopovať iba vecami, ktoré máme radi a používame, budeme mať viac času, energie a budeme sa môcť viac venovať ľuďom a aktivitám, ktoré máme radi.

Otázka znie: Ako dosiahneme tento stav, keď náš partner sa nechce vzdať žiadnej zo svojich vecí a nezáleží mu na poriadku?

5 spôsobov ako žiť s neporiadkom niekoho iného

  1. Buďte príkladom: Postarajte sa v prvom rade o svoje veci a svoje haraburdie! Možno si myslíte: “Ja nič nemusím riešiť, všetko mám na poriadku.” Pravda je taká, že častokrát sme slepí voči vlastnému neporiadku. Možno vás ťaží emočný neporiadok alebo digitálny neporiadok. Uistite sa, že ste si dali do poriadku všetok váš neporiadok a haraburdie. Keď váš partner uvidí, ako si užívate benefity života bez haraburdia, bude chcieť to isté.

  2. Rozdeľte svoj priestor: Čo najviac ako je to možné, majte priestor, ktorý je len váš. Váš šatník, vaša strana šatníka, váš nočný stolík, váš stôl. Keď sú oblasti, ktoré sú dôležité pre vašu každodennú pohodu a produktivitu upratané, uvedomíte si, že môžete žiť aj bez toho, aby veci vášho partnera boli upratané.

  3. Ponúknite pomoc: Váš partner možno nikdy nezažil aké to je žiť bez neporiadku, triediť a zbavovať sa vecí. Možno by aj chcel, ale nevie ako začať. Nepoúčajte. To nie je v žiadnom prípade prospešné pre váš vzťah. Namiesto toho dajte vášmu partnerovi knihu o upratovaní, ukážte mu nejaké video, pošlite mu príspevok alebo objednajte profesionálneho organizátora. Zbavovanie sa vecí a triedenie, čo si nechať a čo dať preč je čiste osobná záležitosť. Každý by si mal prejsť svojimi vecami sám.

  4. Uzavrite dohodu o spoločnom priestore: Keď ide o spoločný priestor, mali by ste dosiahnuť kompromis. Na jednej strane vy budete musieť akceptovať trochu neporiadku a na strane druhej váš partner bude musieť dať niečo preč, niečo poukladať. Aj napriek tomu, že sa mu nebude moc chcieť. Nápomocné môže byť, keď si obidvaja urobíte zoznam toho, čo očakávate od vášho domova, na čo má slúžiť každá miestnosť. Ako sa chcete doma cítiť? Keď sa budete rozprávať ako majú miestnosti vyzerať a čo chcete, tak zistíte, že vaše predstavy sú veľmi podobné. Ak sú dokonca rovnaké, tak šanca je, že cieľ dosiahnete oveľa jednoduchšie, ako ste si mysleli.

  5. Uznanie, porozumenie, vďačnosť: Toto všetko je cesta k tomu, aby ste mali ešte viac radi váš domov a vášho partnera. Ak sa prichytíte pri tom, že pri vstupe do miestnosti chcete hneď kritizovať neporiadok alebo nútiť do upratovania, tak namiesto toho obráťte svoju pozornosť na niečo, čo máte v miestnosti rada. Napr. obľúbený obraz, dekoráciu, izbové rastliny – niečo čo máte rada a pozdvihne vám náladu. Chce to disciplínu, aby ste upriamili vždy pozornosť na niečo pozitívne – či už vo vašom priestore alebo na vašom partnerovi. Zmení to však váš vzťah s vašim domovom a partnerom!

Keď to myslíte s uprataním vášho domovu vážne. Tak toto sa vám bude páčiť.